Original

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku spowodowało, iż polszczyzna zyskała status równorzędnego unijnego języka urzędowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

 
Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat. Na przestrzeni lat zmieniły się realia, sytuacja, życie ludzi. Postęp techniki i nauki spowodował, iż coraz więcej pól stało się dostępnych dla człowieka, ale także i zamknęło się przed nim. Jednocześnie występowanie różnych punktów widzenia współistnieje z potrzebą akceptacji pewnych wartości, kanonu, dbałości o to, co istotne i ważne. Bogactwo i nieograniczony potencjał języka jeszcze mocniej akcentuje odpowiedzialność użytkowników za to, jakim językiem mówią, a piękny język to wyrafinowane wypowiedzi, piękna poezja, proza, nasza kultura.
 
Świadomość istnienia różnorodności językowej i bogactwa języka, przy jego jednoczesnej nieustannej zmienności, podkreśla znaczenie języka jako wartości, jako symbolu całego dziedzictwa kulturowego. Język to nasze wspólne dobro. Pozwala interpretować rzeczywistość, tłumaczyć zawiłości natury, człowieka i całego świata. Zrozumienie człowieka i zjawisk zachodzących w otaczającej nas przestrzeni dokonuje się właśnie przy użyciu i za pomocą języka. Poznanie kultury danego narodu to poznanie języka tego narodu. Język ma siłę sprawczą, moc kreacyjną. Używając prostych, podstawowych słów i zwrotów dziękuję, proszę, cieszę się, że egzamin dobrze ci poszedł budujemy pozytywne relacje między ludźmi, tworzymy grupę, wspólnotę. To, co cenne, pełni funkcje integrujące tę wspólnotę. Życie zarówno pojedynczych osób, jak i całego narodu opiera się na afirmacji związanego z nimi systemu wartości, akceptowanych przez daną wspólnotę, zakodowanych w języku i przekazywanych poprzez język. Język zatem stanowi wartość, jest naszym wspólnym dobrem, symbolem wyobraźni, pasji, życia.
 
Poznańska Debata o Języku pod hasłem "Prosty język"
 
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego już po raz szósty Urząd Miasta Poznania oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk organizują debatę o języku polskim. Tegoroczna zostanie poświęcona problemowi bardzo ważnemu dla wszelkich instytucji, a mianowicie prostemu językowi.
 
Poznańska Debata o Języku pod hasłem "Prosty język"
 
Językoznawcy, urzędnicy i informatycy będą się zastanawiali, jak przekształcać i skracać skomplikowane teksty kancelaryjne, aby były powszechnie i szybko rozumiane przez wszystkich obywateli. Przedmiotem rozważań będzie też zbyt trudny język podręczników szkolnych.
 
Szczególnie zapraszamy do wysłuchania pierwszej części dyskusji o prostym języku w nowoczesnym urzędzie. W tej części głos zabiorą: 
  • Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania,
  • prof. Jarosław Liberek i dr hab. Karolina Ruta-Korytowska, językoznawcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza,
  • Tomasz Parkoła, specjalista z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Wprowadzanie prostego języka w Urzędzie Miasta Poznania ściśle wiąże się z koncepcją smart city - inteligentnego miasta.
 
Dbamy o przystępną komunikację, równy dostęp do usług oraz udzielanie potrzebnych informacji w dostępnej formie i w zrozumiałym języku. Chcemy być nowoczesnym, przyjaznym urzędem, otwartym na potrzeby mieszkańców - o tym opowie więcej dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa.
 
Debata rozpocznie się 19 lutego 2022 roku o godzinie 18.30 i będzie transmitowana przez telewizję WTK, na stronie video.poznan.pl/, na stronie głównej poznan.pl oraz w mediach społecznościowych Miasta Poznania (streaming na żywo).
 
Debata będzie tłumaczona na polski język migowy.